Etiketler

4 Nisan, Çin’in geleneksel günlerinden biri olan Qingming Günü.

“Soğuk yemek günü” anlamına gelen Hanshi Günü’nden kaynaklandığı düşünülen Qingming Günü’nün, Jiezi Tui’yi anmak için ortaya çıktığı belirtiliyor.

Söylentiye göre, Jin Devleti’nin prensesi Chong’er, sürgün edilmiş. Chong’er’in en yakını ve aynı zamanda ona en çok yardım eden kişi Jiezi Tui’ymiş. Jiezi Tui, Chong’er için her şeyini feda edermiş. Hatta bir defasında Chong’er’in karnını doydurmak için, bizzat kendi bacağından bir parça kesip Chong’er’e sunmuş. Bundan çok duygulanan Chong’er “gelecekte sana mutlaka iyi bir karşılık vereceğim” diye söz vermiş. Bir süre sonra Chong’er gerçekten tahta geçmiş, ancak sözünü unutmuş.

Bazı şikayetlerden sonra Chong’er, Jiezi Tui’yi hatırlamış ve Tui’yi saraya çağırmak istemiş. Fakat Jiezi Tui kabul etmemiş. Bunun üzerine itibarının sarsıldığını hisseden Chong’er, Jiezi Tui ve annesinin saklandığı dağa askerlerini göndermiş ve dağı ateşe vermelerini emretmiş. Chong’er, Tui’nin annesine olan bağlılığını bildiğinden, yangını görünce mutlaka annesini sırtına alarak saklandığı dağdan çıkacağını düşünmüş. Öyle ki, alevlerin ortasında bir yol açılmasını da istemiş. Fakat 3 gün 3 gece devam eden yangın sönünceye kadar Jiezi Tui ve annesi dağdan çıkmamış veya çıkamamış. Yangın bitince Chong’er bizzat kendisi dağa çıkmış ve yanmış bir söğüt ağacına sarılmış halde bulunan Jiezi Tui ve annesinin cesetlerini görmüş.

Chong’er çok ağlamış. Bu olaydan sonra insanlar her yıl Jiezi Tui’yi anmaya başlamış.

Bir başka söylenti…

Bir başka söylentiye göre, Qingming Günü, adını geleneksel ay takvimine göre yılın 24 sezonundan biri olan Qingming’den aldı.

Qingming sezonu, baharı simgeleyen Chunfen sezonundan sonra gelir. Qingming sezonunda hava güzel ve temiz, doğanın her köşesi hareketli olur. Bu nedenle bu sezonun “temiz ve aydın” anlamını taşıyan Qingming olarak adlandırılması çok uygundur.

Qingming Günü, havanın ısındığı günlere rastlar. Bu nedenle Çinliler tatilde ailece kır gezisi yapar, eve dönerken yeni filizlenen söğüt dallarıyla yapılan şapkaları başlarına takarlar. Bu geziler “Bahar Gezisi” olarak da bilinir.

Uçurtma uçurmak, Qingming Günü’nde en sevilen etkinliklerden biridir. Eskiden insanlar, uçurtma üzerine bir hastanın durumunu yazıp veya çizip uçurduktan ve yükseklere ulaştırdıktan sonra ipi keserlerse hastalığın da uçurtmayla birlikte uçup gideceğine inanırlarmış. Zamanla uçurtma uçurmak, Qingming Günü’nün yaygın eğlencelerinden biri oldu.

Sanal anma etkinlikleri

Günümüzde Çinli vatandaşlar atalarını ve ölen yakınlarını daha modern yöntemlerle anıyorlar.

Anma etkinlikleri sırasında, ataların veya ölen yakınların öbür dünyada aç ve parasız kalmamaları için, mezar önüne yiyecek koymak ve sahte para yakmak gibi eski gelenekler her geçen gün daha az görülmeye başlandı. Bunların yerini, toplu anma töreni, taze çiçeklerle anma, internet üzerinden anma gibi, çevreye zarar vermeyen yöntemler çok sayıda vatandaş tarafından tercih edildi.

Tianjing kenti, toplu anma etkinliklerinin yapıldığı bir yer. Törenin yapıldığı alanda geleneksel yöntemler arasında yer alan sahte para yakma, tütsü yakma, mezar önüne yemek bırakmak, meyve ve içki koymak gibi geleneksel protokoller görülmüyor. Çok sayıda Tianjinli, vakar bir halde ölen yakınlarını anıyor.

Tianjin Cenaze İşleri Dairesi Müdürü Wang Guanghua, toplu anma etkinliğinin morgtaki tesislerden faydalandığını, her gün ücretsiz araç gönderilerek anma ihtiyacı olan vatandaşların bu alana getirildiğini, ayrıca taze çiçek ve mumların ücretsiz dağıtıldığını belirtti. Wang toplu anma etkinliğinin 2005 yılında başlatılmasından bu yana, giderek daha çok vatandaş tarafından tercih edildiğini söylüyor.

Başkent Beijing’de de giderek daha çok genç ve orta yaşlı insan internet üzerinden anma yöntemini tercih etmeye başladı. Bu yöntemle insanlar evden çıkmadan kişiselleştirilmiş sanal mezarlar önünde duygularını aktarabiliyor.

Beijing’de çalışan Wang soyadlı bir vatandaşın babası hastalığından dolayı üç yıl önce hayatını kaybetti. Babasının cenazesinden sonra Wang, cenaze işleriyle ilgili web sitesi olan Babaoshan Online’da babası için bir anma salonu açtı. Qingming Günü’nde Wang bilgisayarını açıp Babaoshan Online’a girdi, babasına ait mezar taşını bulup, ona olan hürmetini ifade etmeye başladı.

Wang, Beijing’de üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra bu kentte kalarak bir iş buldu. Babası öldükten sonra onu memleketinde anmak istemişti, ancak memeleketi uzak olduğu için her yıl Qingming Günü’nde ata toprağına gidemiyordu. Bu nedenle internet üzerinde babası için bir sanal mezar kurdu. Babasını bu yıl ikinci kez sanal ortamda andı. Wang, çiçek adamak, şarkı söyletmek, içki sunmak ve mesaj bırakmak gibi protokollerin hepsini sanal ortamda gerçekleştirebildiğini, ayrıca bunun çevreye de dost olduğunu, bu nedenle internet üzerinden anma yönteminin yaygınlaştırılması gerektiğini savunuyor.

Çin’in sahil kentlerinde ölünün yakılarak küllerinin denize atılması ve denizde çiçeklerle anma gibi modern yöntemler de giderek yaygınlaşıyor. Wenzhou kentinde ilk kez böyle bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe katılan vatandaşlar, ölen yakınlarının küllerini çiçekler eşliğinde denize savurdu. Herkes gözyaşları içinde dua etti.

“Zhou Enlai gibi, küllerinin denize atılmasını istemişti”

Wang soyadlı bir nine, annesinin 23 yıl önce öldüğünü ve ölmeden önce küllerinin denize atılmasını istediğini, ancak o günlerde böyle bir uygulama olmamasından dolayı, annesinin isteğini gerçekleştiremediğini dile getirdi. Wang, belediye tarafından vatandaşların ölen yakınlarının küllerinin denize atılması için bir toplu tören düzenleneceği haberini öğrenince hemen başvurduğunu kaydetti.

“Annem hayattayken, eski başbakan Zhou Enlai’den örnek alarak kendi küllerinin de denize atılmasını istemişti. Nihayet onun son isteğini gerçekleştirdim.”

“Denizi görür görmez onu hatırlıyoruz”

Çin’in kuzeydoğusunda yer alan Liaoning eyaletinin Dalian kentinde yaşayan vatandaşlardan bazıları, ölen yakınlarını anmak için Qingming Günü’nde sahile geldi, denize çiçek attı. Bayan Wang ve ailesi de sabahın erken saatlerinde sahile gelenler arasındaydı. Onun bir yakınının külleri de geçen yılki vefatından sonra denize atılmış.

“Küller denize atılırsa, ölüyü anmak ve hatırlamak da kolaylaşıyor; çünkü Dalian’ın uzun bir sahili var, denizi görür görmez hemen onu hatırlarız.”

Kaynak: CRI Türkçe