Etiketler

, , ,

Çin’in kuzeybatısındaki Gansu eyaletinde el yazması Kur’an’ın daha iyi korunması için özel bir müze kurulacak.

(İmaj temsilidir, haberde bahsi geçen el yazması değildir)

El yazması Kur’an, 2009 yılında Gansu’ya bağlı Dongxiang Özerk İlçesi’nde ortaya çıkarıldı. Kapağı sığır derisinden yapılmış kitabın yazıldığı tarihi ve kimin tarafından yazıldığını tespit etmek için Gansu Tarihi Eserler Komitesi özel olarak toplandı.

Çin, İngiliz ve Japon uzmanların katılımıyla yapılan toplantıda, adı geçen Kur’an’ın M.S 9. ile 11. yüzyıl arasında yazılmış olduğu kesinleştirildi. Gansu’da bulunan bu nüshanın, Çin’de en eski el yazması Kur’an’lardan biri olduğu kabul ediliyor. Kur’an, Dongxiang etnik grubun tarihi, İslam dininin Çin’deki geçmişi ve Çin medeniyetinin tarihine ilişkin araştırmalar için büyük önem taşıyor.

Öte yandan el yazması Kur’an, Çin’de birinci derece devlet tarihi eserleri listesine de alındı.

Yerel hükümet, bu el yazması Kur’an’ı daha iyi korumak için Dongxiang Özerk İlçesi’nde özel bir müze kurulmasını kararlaştırdı. Kur’an muhafaza edilmesi için kurulacak müzenin toplam yüzölçümü 8 yüz metrekare olacak. Toplam yatırımın 4 milyon yuan olması bekleniyor. İnşasına Nisan2012’de başlanacak olan müzenin yıl sonunda ziyarete açılması bekleniyor.

Çağdaş sergileme tekniği ile tasarlanan müzede, kapsamlı bir güvenlik sistemi de oluşturuldu.

Dongxiang Özerk İlçesi, Çin’de Dongxiang etnik grubunun yoğun olarak yaşadığı tek yerleşim merkezi. Nüfusu 510 bine ulaşan Dongxiang etnik grubu, İslam dinine mensup. Özel bir konuşma diline sahip olan bu etnik grup, yazı dilinden yoksundur.

Donxiang etnik gurubu hakkında bilgi için: http://www.china.org.cn/e-groups/shaoshu/shao-2-dongxiang.htm

Kaynak: CRI Türkçe

Reklamlar