Etiketler

,

Türkiye “kara kışla” boğuşurken, Çin’in başkenti Beijing’de, daha şubat ayında, bahar kendini göstermeye başladı. Ee, boşuna Bahar Bayramı kutlamadık.

İlkbahar, Beijing’de, fotoğrag çekmek için, en güzel ikinci mevsim. İlki mi? Boris Vian’ın bir romanının adıdır..

Bugün Beihai’ya gitmeye karar verdim. Houhai’ya defalarca gitmeme rağmen, buraya şimdiye kadar bir kez uğramamış olmam, garip.

Birkaç hafta önce, China Daily’de, Beihai Gölü’nün buz tutmuş fotoğrafları vardı, insanlar kayıyorlardı. Sıfırın altındaki dereceleri kaçırdık maalesef, buzda kayanları çekemeyeceğim. Bir dahaki kışa diyelim.

Beihai’ya nasıl gidilir?

Bu sorunun yanıtını verdiğim şu gün itibarıyla, Beijing’de ek metro hattı çalışmaları olağanüstü bir süratle devam ediyor. Muhtemelen birkaç ay içinde, Beihai gölüne çok yakında bir durak açılmış olacak. Google’dan veya Baidu’dan bakarsınız..

Ben kendi bildiğim yolu anlatayım: Line 1 üzerinden giden biri olarak, Xidan’dan Line 4’e geçtim, Pinganli durağında indim, güney-doğu kapısından çıktım. Metrodan çıktıktan sonra, yolun karşı tarafına geçeceksiniz.

Sabah 10.42’de Pinganli durağından yürümeye başladım. 10.57’de Beihai giriş kapısına ulaştım. Bu devasa mekanın çok küçük bir kapısı var, aldanmayın, önemsiz bir yer deyip geçmeyin.

5 rmb karşılığında içeri girdim. Valla sudan ucuz.

Girişte dans eden insanlar var. Eşli. Mutlular. Gerçekten mutlu görünüyorlar. Yunanistan’ın battığı, Suriye’nin direndiği, İran’ın inatlaştığı, Avrupa’nın daraldığı, Amerika’nın bunaldığı, İsrail’ın sıkıştığı dünyaya ait değil gibi burası..

Başka bir dünya.

Böyle mekanlara hafta içi gelmenin avantajı: Sessiz ve sakin. Dezavantajı: Yaş ortalaması 68.

Ama bir teyze gördüm, vallahi en az 68 yaşında, bacaklarını ayırmış böyle Bruce Lee gibi, açma-germe hareketleri yapıyordu. Ben yapamam.

Çin’de yaşlılık, yaşla irtibatlı sadece. Hareket yaşlanmıyor.

Beihai’dan Wenjin caddesine kadar yürüyorum. Çıktığınız kapıdan sağa dönüp, yine yaklaşık 20 dakika yürüyerek, Xisi durağına ulaşabilirsiniz. Line 4 üzerindedir.

Beihai gölünün çıkışında bir Starbucks olsun diye çok ümitlendim ama yok. Houhai’da var.

 

Reklamlar