Etiketler

, , , , , , , , , , , , ,

Beijing’e geldiniz, sabahtan akşama kadar gezdiniz, yoruldunuz ve günün yorgunluğunu güzel bir barda veya iyi bir restoranda atmak istiyorsunuz. Veya bir akşam caz müzik dinleyeceğiniz bir mekâna gitmek istediniz. Beijing’de rock bar olup olmadığını merak ediyor da olabilirsiniz. Bütün gece dans edebilecek bir yer var mı diye internette arama motorlarına saldırıyor olabilirsiniz. Bu yazıda tüm bu ihtiyaçlarınıza karşılık vermeye çalışacağız.

Beijing’de gece hayatını incelerken, haritayı masaya serip, koca kenti birkaç parçaya ayırmak durumundayız. Beijing’deki yüzlerce barı, tarzlarına ve bulundukları yerlere göre gruplandırabiliriz. Bu, işimizi kolaylaştırıyor, çünkü başkentte, belli tarzdaki mekânlar, bir arada bulunuyor.

TimeOut Beijing dergisi, Ekim sayısında kentin en iyi barlarını incelemiş. Bunu yaparken kenti dörde bölmüşler: Wudaokou, Line 2, Hutong Bölgesi ve Sanlitun.

Öğrenci mekânı: Wudaokou

Wudaokou, bu bölgede yer alan çok sayıda üniversiteden dolayı, öğrenci mekânı olarak bilinir. Civarda çok sayıda bar vardır ve bu barların müdavimleri genellikle öğrencilerdir. Buradaki mekânlarda ödeyeceğiniz hesaplar da, “öğrenci işi”dir tabi…

Wudaokou’nun tanınmış eğlence yerlerinin başında Lush, Sensation, The Five Spot, Pyro Pizza, Propaganda, La Bamba ve Helen’s Cafe gelir. Bu mekânların hepsi 13.hat üzerinde bulunan Wudaokou metru durağına yürüme mesafesindedir. Lush’un 24 saat, Sensation, Propaganda, The Five Spot ve La Bamba’nın da sabahın ilk ışıklarına kadar açık olduğunu hatırlatalım. Helen’s Cafe hariç Wudaokou’daki bütün mekânların alaturka tuvalete sahip olduğunu, yalnızca Helen’s Cafe’nin alafranga tuvaleti bulunduğunu da eklemekte fayda var. Erken bir saatte gidelim, geceye başlamadan önce arkadaşlarla biraz oyun oynarız diyorsanız, ilk durağınız Propaganda veya La Bamba olabilir. Bu iki mekânda çeşitli oyunlar var.

2. Hat

Gelelim metronun 2. hattına. Beijing’in en orijinal mekânlarının burada olduğunu söyleyebiliriz. Zaten 2. hat, Tian’anmen Meydanı’nın etrafını dolaşan ve tarihi Hutong’ları çevreleyen bir hat. Eski Beijing tam da burası. Dolayısıyla buradaki mekânların çoğu, kentin eski dokusuna sadık kalınarak dizayn edilmiş.

Buranın en dikkat çeken özelliklerinden biri, yerleşik müdavimlerinin olması. Beijing’e birkaç günlüğüne gezmeye gelmiş turistlerden ziyade, başkentte yaşayan yabancı turistler bu bölgeyi tercih ediyorlar. Bu yabancıların çoğu kentteki uluslararası şirketlerde çalışan uzmanlar ve büyük kısmı iyi Çince konuşuyor.

Buradaki mekanların çoğuna metro durağından yürüyerek gitmeniz mümkün. O tarihi dokuyu hissedebilmek için öyle yapmanızı öneririz. Hutong’lar arasında kaybolmanın keyfini yaşamalısınız. O daracık sokaklara taksi sokmaya çalışmamanızı öneriyor ve Çin işi Kafkaesk bir dünyanın, metro ikinci hattının çevresinde sizi beklediğini hatırlatıyoruz…

2. hatta güne birşeyler atıştırmak için başlamak için Jianguomenwai’deki American Steak & Eggs adlı mekânı tercih edebilirsiniz. Burada Amerikan tarzı kahve, hamburger, omlet, kahvaltı, biftek ve çeşitli özel yemekler bulabilirsiniz. Mekânda yabancı kredi kartları kullanılabiliyor.

Rock müzik tutkunları için 2. hat üzerinde müthiş bir alternatif bulunuyor: Mao Live House. Gulou Dongdajie’deki meşhur Nanluoguxiang sokağının hemen başında yer alan Mao Live House, başkent gece hayatının ikonlarından biri. Geniş bir konser salonuna sahip olan mekana giriş ücretli. Çinli ve Batılı müzisyenlerin kurduğu gruplar, hemen her akşam burada performans sergiliyor. Çince rock dinlediğiniz geceler, Beijing’deki en unutulmaz hatıralarınızdan olacaktır…

Nanluoguxiang

2. hat deyince elbette Nanluoguxiang için ayrı bir başlık açmalı. Meşhur bir Hutong olan bu sokakta, çok sayıda alternatif var.

Passby Bar, Fish Nation, Reef Bar, Boheme ve Salud bunlardan birkaçı. İspanyol tarzındaki Salud için, Nanluoguxiang’ın kalbi denebilir. Geceyi nerede geçirirseniz geçirin, en son durağınız genellikle burası oluyor. Herkes gizli bir sözleşme ile gecenin sonunda burada toplanıyor. Salud’a tek başınızı da gidebilirsiniz, zaten birkaç kez buraya gelmişseniz, sohbet edecek 5-10 kişiyle arkadaş olmuşsunuz demektir. Genel olarak Nanluoguxiang’ın, özelde  Salud’un kendine ait bir “cemaati”i var. Burayla ilgili son bir not: Salud’un karşı köşesindeki büfede kuzu kebap yemeyi sakın ihmal etmeyin.

Sanlitun

Beijing gece hayatının belki de en önemli durağı Sanlitun. Bu, elbette beklentilerinizle alakalı. Batılı tarzda ve Batılıların yoğun olduğu barlar tercih ediyorsanız Sanlitun sizin için en uygun yer. Ben kendi adıma hiçbir Batılının olmadığı yerleri keşfetme telaşındaydım. Bu o kadar öyleydi ki, kendi “batılı” kimliğimi bile unutmuştum. Benimle İngilizce konuşan bir garson Batılı olduğumu dolaylı olarak bana hatırlatınca, en azından “Batı Asyalı” olmakla teselli buluyordum…

Neyse lafı uzatmadan Sanlitun turuna devam ediyoruz. Burada Village’ın içinde çok sayıda bar ve restaurant var. Akşama buralarda başlayabilirsiniz. Village içindeki Blue Frog’da hamburger yemeden Beijing’den ayrılmanız, Çin Seddi’ni görmeden ayrılmaktan aşağı değildir.

Beijing’e gelip annesinin yemeklerini özleyenler için Sanlitun’da bir Türk lokantası bulunduğunu ve adının da Turkish Mum olduğunu hemen ekleyelim. Burayı bir Çinli işletiyor. O nedenle Arap ve İran lokantalarındaki kültürel havanın burada pek olmadığını söyleyebiliriz. İnsan Türk restoranına gittiğinde Zeki Müren, Dede Efendi, Tülay German ve benzerlerini dinlemek ve Türk kültürünü kaynağından yaşamak istiyor. Ama genellikle bu mekânda güncel pop şarkılar çalmakta. Çin’de de olsam Serdar Ortaç dinlemeden duramam diyor olabilirsiniz pekâlâ.

Kebap türü yemekler yiyecekseniz, hemen Türk lokantasının yanındaki 1001 Gece adlı mekânı veya Rumi adlı İran lokantasını önerebiliriz. Özellikle Rumi’nin müthiş bir mutfağı var. Bu üç mekân arasında en pahalısı Rumi olmakla birlikte, porsiyonların büyüklüğü düşünüldüğünde hiç çekinmeden iki kişi tek bir porsiyon sipariş edebilirsiniz.

Sanlitun gece hayatı ise esas olarak Village’ın arkasında barlarda başlıyor. Burada First Floor, Migas, Kokomo, Bar Blu ve Hercules en çok dikkat çekenler. Bu barların bulunduğu sokak Houjie. Houjie’nin Village tarafından girişinde 3. Rock isimli bir rock bar bulunuyor. Küçük, kendi halinde bir mekân. First Floor için buranın Salud’u diyebiliriz. Buranın kendi cemaati var. Sokağın en hareketli mekânı ise Kokomo. Burada sabah saatlerine kadar dans edebilirsiniz. Kokomo’da yaz boyunca aynı 30-40 şarkıyı çalıp durdular, gelecek yaz yeni bir playlist oluşturmalarını herkes ümitle bekliyor…

Beijing gece hayatı elbette bu anlattıklarımızla sınırlı değil. Biz sadece kıyısından köşesinden değinmeye ve Beijing’e gelecekler için bir fikir oluşturmaya çalıştık. Gelecek programlarda devam edeceğiz. Yazının sonunda Çin’de çok popüler bir şarkı olan One Night in Beijing adlı şarkıyı dinlemenizi öneriyoruz. Şarkının adına aldanmayın: Beijing, bir gecede bitmez!

Reklamlar