Gençler, iki ülke arasındaki iletişimde esas gücü oluşturuyor. İki ülke arasındaki karşılıklı anlayışın gelişmesiyle birlikte, Çinli gençlerin Türkçeye ve Türk kültürüne, Türk gençlerinin de Çinceye ve Çin kültürüne duyduklyarı ilgi de giderek artıyor. Bugünkü programımızda iki ülke arasında dil öğrenimi ve eğitim alanındaki işbirliği hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Programımıza başlamadan önce bu bölümle ilgili iki soruyu soralım:

İlk sorumuz şöyle: Dünyada Çinceyi Yaygınlaştırma Ofisi tarafından üniversite öğrencileri arasında düzenlenen Çince yarışmasının resmi adı nedir?

İkinci sorumuz da şöyle: Eylül ayında Shanghai Yabancı Diller Üniversitesi’nde Türkçe bölümünün açılmasıyla Çin’de Türkçe öğrenimi veren üniversite sayısı kaça çıkacak?

Soruların yanıtlarını bu programımızda kolayca bulabilirsiniz. Yanıtları gönderin, ödülleri kazanın.

Dil engelinin ortadan kalkması halinde, iki ülke halkları arasındaki kültürel değişim de daha kolay yapılabilecek. Bugün Türkiye’de Çince rüzgarı eserken, Çin’de de Türkçe öğrenenlerin sayısı sürekli olarak artıyor.

Türkiye’de Çince öğretimi veren Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde Konfüyçüs merkezleri bulunuyor. Fatih Üniversitesi, Okan Üniversitesi ve Kayseri Üniversitesi’nde de Çince öğrenimi veriliyor.

 

Reklamlar